Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ndodhet në Uashington për vizitën e parë zyrtare prej marrjes detyrën e të parit të shtetit, në fund të muajit maj.
Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë bën të ditur se Vuçiç do të takojë nënpresidentin amerikan, Mike Pence, dhe zyrtarë të tjerë.
Në prag të shkuarjes së Vuçiçit në SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve atje ka miratuar një rezolutë, e cila i kërkon Pentagonit raporte për bashkëpunimin ushtarak Rusi-Serbi.
Pos Rusisë, në mesin e temave që do të diskutohen në takimet e Vuçiçit pritet të jetë edhe sulmi mbi ambasadën amerikane në Beograd, katër ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, si dhe vrasja e vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikanë, me prejardhje nga Kosova.

Shpërndaj me