Gratë kanë një numër të nevojave unike ushqyese dhe zgjedhja e llojeve të duhura të ushqimeve dhe pijeve mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e tyre. Siç kanë treguar studimet, zgjedhja e grupeve të caktuara të ushqimit dhe pijeve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara.

Në vijim ndodhet një listë e burimeve të dobishme të ushqyesve dhe që do t’ju kontribuojnë që të keni një trup të shëndetshëm:

1. Uji me limon rrit metabolizmin dhe ndihmon në humbjen e peshës

Uji i limonit është thelbësor në procesin e tretjes pasi që, ndërsa plakemi, sasia e acideve në stomakun tonë zvogëlohet. Një studim tregon se mbi 30 për qind e grave u zbulua se kishin gastrit atrofik.

Limonët janë të shkëlqyeshëm për humbjen e peshës pasi ato janë të mbushura me aromë, por fatmirësisht jo me kalori – lëngu i një limoni të tërë ka vetëm 12 kalori. Por është më shumë sesa thjesht një dietë- forcues aromash miqësore. Ndihmon në humbjen e peshës pasi ju ndihmon të luftoni dëshirat e urisë, si dhe të detoksifikoni mëlçinë.

Flavonoidet e agrumeve në acidet e limonit gjithashtu kanë aftësi detoksifikuese që ndihmojnë në luftimin e kancerit dhe zvogëlimin e inflamacionit.

2. Qaji i gjetheve të mjedrës ndihmon në zvogëlimin e ngërçeve menstruale

Qaji i gjetheve të mjedrës, i njohur edhe si barishtja e gruas, është një pije e njohur që është e dobishme për shëndetin e grave pasi që është natyrshëm i lartë me vitamina dhe minerale të domosdoshme për trupin e femrës. Ai përmban hekur, kalcium, kalium, vitamina B, A, C dhe E.
Zakonisht përdoret nga gratë shtatzëna për të lehtësuar dhe shkurtuar punën e tyre, por gjithashtu është vërtetuar se lehtëson simptomat e sindromës paramstruale (PMS), gjakderdhjes së rëndë dhe ngërçeve të dhimbshme. Kjo është për shkak të vitaminave dhe mineraleve të larta që ai përmban që balancojnë hormonet dhe forcojnë muret e mitrës. Kur bëni çajin, gjithmonë mund të shtoni mjedra të vërteta.

3. Bima veriore rrënja Maca përmirëson simptomat e menopauzës

Maca është një perime kryqëzuese dhe për këtë arsye lidhet me brokolin, lulelakrën, lakrën dhe kale. Ka një histori të gjatë të përdorimit të kuzhinës dhe medicinës në Peru. Pjesa kryesore e ngrënshme e bimës është rrënja, e cila rritet nën tokë. Ekziston në disa ngjyra, duke filluar nga e bardha në të zezë dhe mund të gjenden në formë pluhuri.

Maca është provuar të lehtësojë simptomat e menopauzës siç janë lëkundjet e humorit dhe problemet e gjumit. Ajo është përdorur gjithashtu tradicionalisht për të rritur pjellorinë, për të përmirësuar disponimin dhe për të balancuar hormonet tuaja.

Rrënja Maca është e lehtë për t’u përfshirë në dietën tuaj. Mund të merret si shtesë ose të shtohet në smoothie, bollgur, produkte të pjekura, bare energjie, dhe më shumë.

4. Ushqimi i brokolit lufton rrudhat

Brokoli është një super ushqim i perimeve që zgjidh probleme të ndryshme që dëmtojnë shëndetin tuaj. Një filxhan brokoli ka 100 për qind të vitaminave që janë thelbësore për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni i jep lëkurës elasticitetin e saj. Ai është gjithashtu i pasur me vitaminë A, e cila ndihmon në rinovimin e qelizave dhe ndihmon që qelizat e vjetra të lëkurës të zëvendësohen me të reja.

5. Spërkatni ushqimet tuaja me pluhurin e shafranit në trajtimin e infeksioneve

Shafran i Indisë është një nga bimët medicinale më të studiuara të kohës sonë dhe shkathtësia e tij si ilaç natyral për sëmundjet e zakonshme e ka bërë atë një shtesë diete tepër të popullarizuar dhe të testuar me kohë. Shafrani i Indisë përmban antioksidantë të fuqishëm dhe veti anti-inflamatore. Sidoqoftë, është gjithashtu i njohur për aktivitetin e tij antifungal, antibakterial dhe antiviral. Shafrani i Indisë mund të jetë një trajtim efektiv kundër kërpudhave (candida).

6. Arra e shqemes ndihmon në lëvizjen e muskujve

Kaçubët janë një burim i mirë i mineraleve, veçanërisht magnezit, kaliumit, fosforit, zinkut dhe selenit, dhe ato përmbajnë pak hekur, mangan dhe bakër që janë të domosdoshëm për lëvizjen elektrike të zemrës dhe muskujve tuaj dhe janë të rëndësishme për lëvizjen e trupit lëng.

Arrat e djathit përmbajnë rreth 12 gram yndyrë, duke përfshirë 2 gram yndyrë të ngopur, por konsiderohet relativisht “yndyrë e mirë” nga ushqyesit. Në krahasim me arrat e tjera, si arrat, kikirikët, kacidhet janë dukshëm më të ulëta në yndyrë.

7. Ngrënia e ushqimeve të pasura me omega 3 zvogëlon sëmundjet e zemrës

Ekzistojnë një numër ushqimesh që janë të pasura me acide yndyrore omega 3 dhe më të zakonshmet janë ushqimet e detit si: salmoni, trofta dhe sardelet.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...