Gjëndra tiroide prek pothuajse çdo sistem në trup. Hormonet që prodhojnë burimin janë energjia që nxit organizmin.

Kur puna normale e gjëndrës tiroide është e rrezikuar, metabolizmi juaj ngadalësohet, jeni të lodhur, bie përqendrimi dhe lëkura bëhet e thatë. Kur kjo gjëndër e vogël nuk funksionon si duhet, pasojat mund të jenë të mëdha.

Hulumtimet mjekësore kanë konfirmuar se jodi është përgjegjës për prodhimin e hormoneve të gjëndrës tiroide T1, T2, T3 dhe T4. Pa jod, mund të prodhojë vetëm sasi të kufizuara të hormoneve. Mënyra më e mirë për të siguruar funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide është një dietë e ekuilibruar që përmban jod. Por jodi i tepërt mund të jetë i dëmshëm, ashtu si mungesa e tij.

Gjëndra tiroide gjithashtu kërkon tirozinë aminoacidike, që gjendet në mish, produkte qumështi, bajame, avokado, vezë dhe banane. Tirozina stimulon aktivitetin e trurit. Është e rëndësishme për funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide, stimulon lirimin e hormonit të rritjes, parandalon lodhjen dhe nervozizmin.

Ushqyes të tjerë të nevojshëm për funksionin e tiroides përfshijnë:

– Selen: kokrra, ton, harengë, grurë, farat e susamit;

– Zinku: Farërat e kungullit, farat e lulediellit, prodhimet e detit, vezët, fasulet, drithërat, kërpudhat, soja;

– Panxhari, arra, ushqim deti, rrush i thatë;

– Mangani: perimet me gjethe, bishtajore;

– Vitamina B: butak, peshk, shpezë, djathë;

– Vitamina C: manaferrat, pemët, perimet jeshile, brokoli, domate, portokall, limon;

– Vitamina D: salmoni, vaji i peshkut;

– Vitamina E: Supë, patate të ëmbla.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...