Menjëherë pas shpalljes së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, si dhe në pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Stamboll kanë shpërthyer protestat.Protestues të shumë në qytetin europiano-aziatik të Turqisë janë mbledhur para misionit diplomatik amerikan, pasi Trump theu politikën disa dekadëshe të mosnjohjes së Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit.Edhe në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, me qindra e mijëra kanë dalë për të shprehur irritimin e tyre me vendimin e Trumpit, duke djegur portretet e tij, të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe flamuj të Izraelit.

Protesters rally outside U.S. diplomatic mission in Istanbul a…

Protesters rally outside U.S. diplomatic mission in Istanbul after President Trump breaks with longtime U.S. policy and recognizes Jerusalem as Israel's capital. Watch on #facebooklive.

Posted by Reuters on Wednesday, 6 December 2017


SHBA, Trump: Jeruzalemi, kryeqytet i Izraelit

Në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë, Trump tha se administrata e tij do të nisë edhe procesin e transferimit të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Avivi në Jeruzalem, gjë që pritet të marrë disa vite kohë.

Trump e quajti vendimin e tij si një hap “tejet të vonuar” për të avancuar procesin e paqes.

“Kam vendosur se ka ardhur koha që ta njohim zyrtarizht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, – tha Trump. – Edhe pse presidentët e mëparshëm e kanë pasur një nga premtimet kryesore të fushatave të tyre presidenciale, ata të gjithë kanë dështuar të ecin më tej. Sot unë po e hedh këtë hap”.

Trump vepron kështu bazuar mbi ligjin e vitit 1995, që u kërkon Shteteve të Bashkuara të transferojnë Ambasadën e tyre në Jeruzalem. Paraardhësit e tij, nga Bill Clinton, George Ë. Bush e deri te Barack Obama ishin tërhequr nga ky vendim për të mos përflakur më tej tensionet në Lindjen e Mesme.

Ndihmësit e Trump pretendojnë se kjo lëvizje reflekton realitetin e Jeruzalemit, si qendra e besimit hebre dhe faktin se qyteti është seli e qeverisë izraelite.

Ndërkohë, një i dërguar palestinez tha se vendimi i Trumpit ishte një “deklaratë lufte” për Lindjen e Mesme. Papa Françesku gjithashtu kishte bërë thirrje që të respektohej “status quo”-ja e Jeruzalemit, pasi sipas tij tensionet e mëtejshme në këtë rajon do të nxisnin konflikte në mbarë botën. Edhe Kina e Rusia shprehën shqetësim mbi planet e Trump, sepse sipas tyre do të përkeqësojnë armiqësitë në Lindjen e Mesme.

Pak më herët nga fjalimi i Trump, Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se u kishte nisur këtë të mërkurë një kabllogram të gjitha përfaqësive diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës anembanë botës, ku iu kërkohet zyrtarëve të shmangin udhëtimet e panevojshme drejt Izraelit, Jeruzalemit apo Bregut Perëndimor deri më 20 dhjetor.

Shpërndaj me