Me ardhjen e vjeshtës, frutat e shegës shfaqen në raftet e supermarketeve, dhe kjo frutë, përveç që është jashtëzakonisht e shijshme, ofron shumë përfitime për trupin tonë.

Shega është një nga frutat më të vjetër të njohur për njerëzimin. Është e pasur me lëndë ushqyese dhe është vlerësuar gjithmonë si një simbol i shëndetit, pjellorisë dhe jetës së përjetshme. Lëngu, farat dhe vaji i saj janë jashtëzakonisht të njohura.

Shumë studime kanë konfirmuar se shega është një nga frutat më medicinale në botë për shkak të efekteve të saj të dobishme në sistemin kardiovaskular, nervor dhe eshtrave.

Merr pjesë në parandalimin e shenjave të parakohshme të plakjes së lëkurës

Vaji i shegës ka veti të shkëlqyera antiinflamatore për shkak të përqindjes së lartë të acideve yndyrore omega-5. Zvogëlon nivelin e radikalëve të lira në trup dhe  ndihmon në parandalimin e shenjave të parakohshme të plakjes së lëkurës.

E shkëlqyeshme për kujdesin e thatë të lëkurës

Vaji i farës së shegës depërton thellë në lëkurë dhe e hidraton atë brenda. Rekomandohet ta aplikoni atë në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

Lehtëson simptomat e psoriaza

Nëse vuani nga psoriaza ose ekzema, filloni të përdorni vaj shege. Është e butë dhe ka veti të shkëlqyera antiinflamatore dhe antimikrobiale.

Është e shkëlqyeshme për pastrimin e lëkurës

Përzieni vajin e shegës me pak vaj kokosi ose ulliri dhe hiqni përbërjen. Meqenëse depërton thellë në lëkurë, është i shkëlqyeshëm për pastrimin e poreve.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...