• Добра цена: Crossland X Edition 1.2 Direct Injection Turbo автоматик за 23.320 евра во Германија
  • Euro 6d: сите бензински мотори веќе го исполнуваат идниот стандард за емисија
  • Помош: интелигентна контрола на брзината и како стандардна опрема
  • Премиера на IAA: Crossland X со нов мотор ќе дебитира на саемот во Франкфурт

 

Риселхајм. Opel Crossland X сега ветува голема удобност, многу простор и стилски изглед со секаков вид на погонски агрегат, благодарение на опционалниот автоматски менувач кој лесно го врши менувањето на брзините. Opel нуди турбо-бензинец со 1.2 Direct Injection со шестстепен автоматски менувач со атрактивна почетна цени од 23.320 евра (вклучен ДДВ во Германија; NEDC  потрошувачка на гориво со стоп/старт: 5,9 л/100 км. – урбано; 4,5 л/100 км – екстра урбано; 5,0 л/100 км. – комбинирана, 114-113 г/км CO2; WLTP комбинирано: 6,7-6,6 л/100 км, 152-145 г/км CO2). Crossland X со новиот врвен погонски агрегат ќе дебитира на меѓународниот автомобилски саем IAA во Франкфурт (отворени денови од 12 до 22 септември). Сите бензински мотори на Crossland X веќе се во согласност со строгиот стандард за емисија на емисии Euro 6d.

Напојуван со турбо полнач со бензински мотор со директно вбризгување од 96 kW (130 КС), Crossland X со шестстепен автоматски менувач достигнува максимална брзина до 198 км/ч. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч. е за 10,2 секунди. Трицилиндричниот мотор развива максимален вртежен момент од 230 Њутон метри при 1.750 вртежи во минута. Во оваа спецификација, Crossland X е опуштен за возење на отворени патишта како во градот, каде што возачите повеќе не треба да менуваат брзини рачно. Истото важи и за автоматскиот Crossland X со 88 kW (120 КС) 1,5-литарски дизел мотор (потрошувачка на гориво NEDC1: 4,4 л/100 км. – урбан; 3,8-3-7 л/100 км – екстра урбан; 4,0 л/100км. 106-104 г/км CO2 – комбинирано; WLTP2 комбинирано: 5,4-5,2 л/100 км, 142-135 г/км CO2).

 

Безбедноста на прво место: бројни системи за помош како стандардна опрема

 

Современите системи за помош на возачот како стандардна опрема придонесуваат дополнително за релаксирачко возење како што се:

  • Контрола на движењето со ограничувач на брзината и интелигентна прилагодување на брзината
  • Помош за искачување на нагорнина
  • Држење на движење во сопствената лента,
  • Препознавање на знаците за ограничување на брзината,
  • и предупредување за дремливост на возачот.

Мулти-прилагодливите седишта за возачот и совозачот, хромираното кожено волан, климатизацијата со греење на долниот дел и електричните прозорци на предните и задните врати, дополнително го зголемуваат чувството за релаксирано возење. Возачите и патниците во Crossland X се секогаш ажурирани благодарение на Apple CarPlay и Android Auto компатибилниот Radio R 4.0 IntelliLink за инфозабава со седум инчa во боја осетлив на допир. Дополнителни опции за помош за Crossland X вклучуваат предупредување за преден судир, со автоматско сопирање при итни случаи и сопирање при препознавање на пешаци, камера со заден преглед на панорама од 180 степени и автоматска помош при паркирање.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...