Продолжува потрагата по исчезнатиот авион со кој патуваше фудбалерот Емилијано Сала. Порталот „Mirror“ пренесува дека спасувачките екипи забележале предмети што наликуваат на остатоци од авионот, но се уште не е потврдено дали тие се делови од леталото на Сала.

Сала беше поранешен напаѓач на францускиот фудбалки клуб, Нант. Неодамна направи трансфер во Кардиф. Авионот, „Пајпер Малибу“, со еден мотор, со кој патуваше, исчезна вчера во подрачјето на каналот Ла Манш, на пат од Нант кон Кардиф.

Во меѓувреме низ социјалните мрежи и порталите се најде аудио порака од фудбалерот, испратена во момените додека се наоѓал во авионот:

Брат, јас сум мртов. Бев во Нант,… Сега сум во авион којшто изгледа ќе се распадне. Одам за Кардиф, стартувам со нови тренинзи со мојот нов тим… Како сте вие браќа и сестри, сè е во ред? Ако за час и половина нема вести за мене, не знам дали ќе пратат некого да ме бара, бидејќи тешко дека ќе ме најдат. Знаете.., уплашен сум!“, рекол Сала во последната порака.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...