Поранешниот шеф на британската дипломатија, Борис Џонсон, денеска објави дека ќе се кандидира за лидер на Конзервативната партија кога премиерката Тереза Меј ќе се повлече од функцијата.

Меј претходно најави дека ќе ја напушти лидерската позиција во партијата пред почетокот на следната фаза од преговорите за Брегзит, но сѐ уште не објави конкретен датум за своето заминување.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...