Австрија го назначи досегашниот еврокомесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, за уште еден мандат во идниот состав на Европската комисија.

Австриецот беше комесар за регионална политика во втората Комисија на Жозе Мануел Баросо, и комесар за преговорите за проширување и соседска политика во Комисијата на Жан Клод Јункер, чиј мандат истекува на први ноември.

Парламентот го потврди, ова ќе биде третпат по ред Јоханес Хан да биде европски комесар.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...