Интересно, зар не?

Активните корисници на Инстаграм мрежата деновиве можеби имаа можност да видат фотографии од овој необичен сладолед. Се работи за италијански рецепт, односно креација на Дарио Фонтанела, кој овој сладолед го измисли уште во далечната 1960 година. Иако тогаш не наиде на воодушевување, во последниве години во неколку ресторани, овој производ е најбараното нешто.

Начинот на подготовка е лесен: потребни ви се само три состојки: сладолед ванила-чоколада, ренде за пире компир и обична лименка со неколку дупчиња на неа. Преливот нека биде по ваш избор.

Штом го провлечете сладоледот низ пресата за пире, пожелно е веднаш да се декорира, додека не се одмрзне.

Уживајте во вкусот…

Loading...

Shpërndaj me

Loading...