На интернет страната на украинскиот претседател, Володимир Зеленски од синоќа е објавена наводна петиција на граѓани со која се бара од претседателот да ги објави транскриптите од телефонските разговори на својот претходник, Петро Порошенко, со американските дипломати во периодот од 2014 до 2019 година.

„Барам текстовите од транскриптот на сите телефонски разговори на украинскиот претседател Петро Порошенко и американскиот претседател Барак Обама, во периодот од 2014 до 2017 година да се објават во јавноста. Барам и објавување на сите телефонски разговори помеѓу украинскиот претседател Порошенко со сите други американски дипломати од 2014 до 2019 година. Се наведува во петицијата.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...