Украина нема да ѝ дозволи на пејачката Ана Корсун, со уметничко име, Марув, на овогодишниот избор за песна на Евровизија да ја претставува државата. Причината е политичка, конкретно тензиите меѓу Украина и Русија биле повод за отфрлање на избраната песна.

Имено, за да настапи во Израел, Марув морало во рок од 24 часа од победата на потпише договор со националната телевизиска мрежа, „УА:ПБЦ“, согласно кој привремено ѝ се забрануваат настапи во Русија. Разговорите не се одвивале според очекуваното, па Марув и нејзината „Песна на сирената“ се отфрлени, пренесува Би-Би-Си. Според пејачката, таа била подготвена да се откаже од турнејата во Русија, но оти имало и други спорни точки.

„Јас сум граѓанка на Украина, плаќам даноци и искрено ја сакам својата земја. Но, не сум подготвена да извикувам слогани пред луѓето и своето учество на Ев

Loading...

Shpërndaj me

Loading...