Двајца доктори и една медицинска сестра во болницата во Куманово се заразени со коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. И двајцата имале контакт со пациентката која почина од вирусот.

Филипче информираше дека се земени 63 брисеви за тестирање меѓу кои медицински персонал од кумановската болница и членовите на семејството на заболените здравствени работници, а согласно резултатите ќе се направи план за работата на болницата.

Тој соопшти дека е донесена одлука за целосно укинување на меѓуградскиот превоз меѓу Куманово и останатите градови, а се укинува и градскиот превоз во Куманово. Донесена е и одлука за затворање на продавниците во трговските центри во Куманово.

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...