Времето истекува за да се спаси клучниот договор за нуклеарни ракети со Русија, изјави за Би-Би-Си генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој вети „одмерен, одбранбен“ одговор ако Русија повторно не ги почитува одредбите од спогодбата до 2 август, кога е крајниот рок. „Мора да бидеме подготвени за светот…со повеќе руски ракети“ – рече Столтенберг. Договорот за елиминација на нуклеарните проектили од среден и краток дострел (ИНФ) е постигнат меѓу САД и СССР во 1987 година. Американскиот претседател Доналд Трамп во февруари најави дека САД ќе ги прекинат своите обврски кон ИНФ, обвинувајќи ја Русија дека ги крши неговите одредби.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...