Американската воена агенција MDA, кој е дел од Американското министерство за одбрана, се пофали со успешна демонстрација на пресретнување балистички нуклеарен проектил, со помош на ракета што ја нарекуваат „kill vehicle“ пресретнувач.

Ракетата Standard Missile-3 е лансирана од воениот брод USS John Finn за да пресретне лажен нуклеарен балистички проектил од среден домен над западниот брег на Хаваите.

Loading...

Shpërndaj me