Двајцата руски комичари Вован и Лексус го изиграле и косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. Еден од нив му се јавил на Харадинај во име на поранешниот украински претседател Петро Порошенко, велејќи дека по претседателските избори, Украина ќе ја признае независноста на Косово во замена за поддршката на Харадинај.

Руските комичари два пати му се јавиле на косовскиот премиер, еднаш во јануари и еднаш во април. Во овој телефонски разговор објавен на Јутуб на страницата „Русија 24 ТВ“, Харадинај ветува поддршка за Порошенко велејќи дека јавно ќе го поддржува преку неговиот профил на Твитер.

“Се надевам дека сè ќе биде добро за вас и јас сум среќен што можам да ви посакам успех во недела. Ова е многу важно за државата, ќе се молам за вас на сите избори“, рекол Харадинај за време на разговорот со еден од руските комичари, за кој тој мислел дека е Порошенко.

Во меѓувреме, според зборовите на Харадинај, Прошенко одговорил дека по победата ќе го признае Косово. По овој разговор, Харадинај веќе паднат во стапицата, навистина објавил статус на неговиот твитер профил каде му посакал победа на изборите на Петро Порошенко и неговиот иден предлог-премиер, Вован Лексусов.

„Му посакувам на народот во Украина слободни и демократски избори. За мојот пријател Порошенко и неговиот иден премиер, Вован Лексусов, посакувам победата за да ја водат Украина кон патот на евроатланската интеграција. Народот на Косово и на Украина се залагаат за слобода и просперитет…“, напишал Харадинај.

Инаку, телефонскиот број на косовскиот премиер, на руските пранкери им го дал лично Зоран Заев.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...