Претседателот на Европската народна партија во Европскиот Парламент (ЕПП) Манфред Вебер, кој е близок соработник на канцеларката Ангела Меркел и сериозен кандидат за иден претседател на Европската Комисија, вчера, преку својот профил на „твитер“ негираше дека го поддржува договорот од Преспа, додавајќи дека неговите ставови се на иста линија со главниот грчки опозиционер, Кирјакос Мицотакис.

Јас целосно ја поддржувам чувствителноста на грчкиот народ по прашањето за името на БЈРМ. Не дадов интервју на оваа тема. Го поддржувам ставот на Киријакос Мицотакис и силно верувам дека тој ќе ја поведе Грција кон стабилност и просперитет, спротивставувајќи му се на популизмот, напиша Вебер.

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...