Во својство на претседавач на неговата земја со организацијата за безбедност и соработка во Европа, ОБСЕ, албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува во посета на Русија.

Повикувајќи се на дипломатски извори на ОБСЕ во Виена, телевизјата Топ чанел, наведува дека посетата е закажана за 26 февруари.

Се уште не е познато кои ќе бидат неговите соговорници во Москва а во фокусот на средбите ќе биде руско – укранската криза.

Ова ќе биде прва посета на албански премиер на Русија по посетата на поранешнот албански премиер Александар Мекси, кој му беше гостин на тогашниот премиерот Виктор Черномирдин, пред речиси две и пол децении.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...