Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази уверување дека Велика Британија ќе им го испорача на САД основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, обвинет за шпионажа.

– Ние веќе поднесовме барање, така што тој ќе им биде испорачан на САД – рекол Помпео во изјава за еквадорскиот весник „Ел Универсо“.

Американското правосудство ја дозволува смртната казна за злосторствата меѓу кои се наоѓа и шпионажата.

Асанж во моментов во Лонодн ја отслужува казната од 50 недели затвор заради прекршување на условите на кауцијата, откако седум години мина во еквадорската амбасада во Лондон

Loading...

Shpërndaj me

Loading...