По одигрувањето на последниот осминафинален натпревар меѓу Русија и Хрватска, познати се сите четвртфинални двојки на Европското првенство во кошарка. Последната репрезентација која обезбеди пласман на Мундијалот е Русија која ја совлада Хрватска со резултат 101:78. Четвртфиналните пресметки почнуваат утре, каде ќе играат Германија и Шпанија, додека интерес дуел се очекува да имаат Словенија и Литванија. Во среда играат Грција и Русија додека последниот дуел е меѓу Србија и Италија.

Shpërndaj me