Цените на северноморската нафта „брент“ од денеска се повисоки за повеќе од три отсто и еден барел се продава за повеќе од 74 долари. Новите цени се резултат на  најавените санкции од САД за купувачите на иранската нафта. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео најави дека „Стејт департментот од 2 мај нема повеќе да одобрува исклучоци од примената на санкциите кон Иран за ниту една земја која во моментот увезува иранска сурова нафта.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...