Шпанскиот мотоциклист, Марк Маркез, член на тимот „Хонда“, ја освои шестата титула во кралската класа на Мото Џи-Пи шампионатот, а осма во кариерата, со триумф на денешната трка за Големата награда на Тајланд.

Тој титулата ја обезбеди на четири трки пред крајот на сезоната, откако направи предност од 110 поени од второпласираниот Андре Довициозо од „Дукати“.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...