Заради отсуство на судијата кој го води случајот, денешното рочиште за предметот на СЈО, со кодно име „Титаник“ е одложено за 23 април. Инаку, „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка и се изведуваат материјални докази предложени од СЈО. Во предметот, покрај поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и други поранешни функционери осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...