Седумгодишната хаска Нанук помогнала во спасувањето на повредена девојка на Алјаска.

Нанук ја пронашол повредената студентка од Тенеси, Амелија Милинг, откако се лизнала на снежната падина и удрила во камен, пренесе АП.

Кучето и помогнало на девојката да се врати на пешачката стаза и ја поминало целата вечер со неа, а следниот ден дури ја спасило откако паднала во реката Игл.

„Милинг се лизнала и паднала, кучето успеало да ја спаси и да ја донесе до брегот“ соопшти Ерик Олсен од полицијата.

„Верувам дека ова куче е ангел-чувар“, рече 21 годишната студентк, Амелија Милинг за храбриот Нанук.

Полицајците велат дека Нанук веќе со години сам шета по пешачките патеки и им прави друштво на планинарите кои ги среќава. Она што е интересно е дека Нанук не е дресиран да спасува луѓе.

„Се прави сам. Ова е втор пат како спасува некој од давење“, вели сопственикот на кучето, Скот Свифт.

God is good. All the time. Yesterday afternoon in Alaska (night to us), He dressed one of Amelia's many, exhausted…

Posted by Sharon McMullan Milling on Thursday, 21 June 2018

 

Loading...

Shpërndaj meLoading...