Шкендија

Борбата за титулата е веќе завршена, па во недела по завршувањето на првенството, Шкендија ќе слави со трофеј во рацете. Оваа за нив ќе биде втора шампионска титула, но останува да се види каква ќе биде финалната бодовна разлика и бројот на постигнати рекорди. Не е сигурно, но четвртото место во домашното првенство може да донесе позиција за Лигата Европа. Вакво сценарио е можно само ако на 23 мај, Шкендија во финалето на Купот на Македонија го победи Пелистер.

Работнички

Клучниот натпревар можеби доаѓа на средината на неделава меѓу Романтичарите и Силекс каде Работнички има два бода предност. Деветте бодови на последните пет средби и даваат шанса на втората екипа од престолнината, Шкупи особено ако успеат да ги добијат следните две средби со Пелистер во Битола и со Вардар во Чаир.

Ренова

Веќе е сигурно дека Ренова останува во елитниот фудбал само ако победи на следните два натпревари. Победа, Пелистер и Скопје се во најлоша ситуација, па се очекува во последните 90 минути да се борат за осмата позиција, која обезбедува бараж. Директните натпревари меѓу екипите одат во прилог на скопјани. Тетовчани имаат полесен распоред бидејќи еден од заостанатите натпревари го играат со Победа.

Пелистер

Од сите математики, најголем победник може да биде Пелистер од Битола кој може да настапи во Лига Европа следната сезона ако го освои Купот на 23 мај. Инаку, 35-то коло се игра утре.

Сафет Адеми

Loading...

Shpërndaj me