Еден од најубавите градови на светот има голем проблем – гумите за џвакање се насекаде! Секоја година околу милион и пол килограми гуми за џвакање се собираат на холандските улици, па холанѓаните се решија оваа мана да ја претворат во доблест така што ги креираа првите патики од рециклирани гуми за џвакање.

Компанијата за производство на гумите за џвакање стана прва во светот која ги рециклира истите.

Погледнете како изгледаат патиките кои може да се купат во Hudson’s Bay Department во Амстердам.

 

Loading...

Shpërndaj me