Премиерот Заев ја прифати поканата на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за телевизиски дуел. Од Владата велат дека Заев е подготвен за вакви дебати.

Мицкоски првично побара тет-а-тет средба со Заев за да биде известен претежно за преговорите со Грција за името. Но, тој подоцна побара оваа средба да се одржи во медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ, исто така, најави дека на 2 јуни, што се паѓа во сабота, народен протест пред владата, за како што велат, да го изразат разочарувањето од премиерот Заев и од другите политичари околу него.

Фатлуме Дервиши

Loading...

Shpërndaj me