Американската асоцијација за вселенски истражувања, НАСА, веќе има докази дека планетата Марс е сеизмички активна. Информациите ги проследи роботското летало „ИнСајт“, кое од ноември лани се наоѓа на Црвената планета.

Како што НАСА соопшти синоќа, мониторот на „ИнСајт“ го снимил потресот на 6 април, а потоа уследиле уште три послаби земјотрести.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...