Масакрот што денеска се случи во две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч е најголема вооружена трагедија во историјата на земјата.

На друштвените мрежи објавена е снимка на напаѓачот кој отворил оган од огнено оружје врс стотици насобрани верници. На фотографиите се забележува дека напаѓачот има камера на главата и на себе носи канти со бензин.

Дел од странските медиуми пренесуваат дека станува збор за Австралиецот Бертон Таранту (28) кој својот напад го пренесувал во живо преку интернет. Во меѓувреме, неговиот профил на твитер е избришан.

Loading...

Shpërndaj meLoading...