Германската канцеларка, Ангела Меркел, му рекла на британскиот премиер, Борис Џонсон, дека е „малку веројатно“ постигнување договор за Брегзит, освен ако Велика Британија не ја остави Северна Ирска во царинската унија.

„Меркел рече дека Германија би можело без проблеми да ја напушти ЕУ ако тоа го посака, но дека Велика Британија тоа не може да го направи ако Северна Ирска не остане во царинската унија“, пренесува Ројтерс.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...