Тренерот на Челзи, Маурисио Сари, постави нов рекорд за англискиот тим Челзи, кој никогаш во својата историја немал серија без пораз во првите 10 кола од Премиер Лига. Во оваа сезона, Челзи има седум победи и три нерешени во првите 10 кола од англиското првенство и единствениот пораз што го доживеа е од Манчестер Сити со 0:2 но во Комјунити шилд купот. Исто така, Челзи постигна победа во сите натпревари од Европа Лига, додека во Карабао Куп го победи Ливерпул на „Енфилд Роуд“ со 2:0.

 

Loading...

Shpërndaj me