Македонската одбојкарска репрезентација денеска ги доби противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство 2019 година.

„Спартанците“ се во Ф групата заедно со Украина, Унгарија и Швајцарија.

На еврошампионатот ќе учествуваат 24 селекции. Половина од нив веќе се познати, а уште 12 ќе обезбедат учество преку квалификациите.

Место на ЕП ќе изборат победниците од седумте групи и најдобрите пет на второто место.

Shpërndaj me