Британскиот медицински журнал објави дека најдобриот начин за спречување хронични болести е исхрана која се состои од доста овошје и зеленчук, интегрални житарици и риба како и ограничување на внесот на преработено месо и шеќери.

Докторката Хејзел Волис  го фотографираше својот оброк и го сподели со јавноста за луѓето да можат полесно да ги следат овие правила.

Нејзиниот совршено избалансиран оброк содржи моркови, вегетаријански бургер, брокула, пашканат, динстан зеленчук, фета сирење и пченка.

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...