„Зелена книга“, приказната за расизмот во Америка во 60-тите години од минатиот век, го освои престижниот Оскар за најдобар филм. На 91-та церемонија на доделувањето на Оскарите во Лос Анџелес Рами Малек доби Оскар за најдобриот актер.

Тој го играше Фреди Меркури, пејачот на групата „Квин“ во филмот „Боемска рапсодија“. Британката Оливија Колман ја освои наградата за најдобра актерка во историската комедија „Омилен“. Наградата Оскар за најдобар режисер ја доби Алфонсо Куарон за филмот „Рома“.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...