Министерот за надворешни работи на Грција во рамките на Светскиот економски форум во Женева утре ќе се сретне со премиерот и со министерот за надворешни работи на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Средбата на Зоран Заев и Никола Димитров со Никос Дендиас ја најави шефот на грчката дипломатија, говорејќи за радиото “Тема фм”, а ја потврди и портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас на денешниот брифинг со новинарите.

Гениматас рече дека разговорите ќе се фокусираат на Договорот од Преспа и спроведувањето на реформите и повтори дека Грција ја поддржува европската перспектива на Западен Балкан, потсетувајќи дека земјата “од 2003 беше иницијаторот на оваа перспектива”.

-Разговорите ќе се фокусираат, прво, на тоа како ќе се продолжи со реформите и како Грција ќе го поддржи спроведувањето на овие реформи, како што прави до денес. Во однос на Договорот од Преспа, позициите се познати, треба да има правилно и без отстапки придржување кон договорот, рече Гениматас.

На прашањето на дописничата на МИА од Атина, дали Грција има за цел да преземе иницијатива за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија, портпаролот на грчкото МНР рече дека потребно е да се разгледа ситуацијата, да се создадат поволни и соодветни услови и било кои чекори што би се презеле да бидат внимателни.

МИА

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...