Нобеловата награда за физика годинава е доделена на тројца научници кои ја истражувале историјата на вселената и местото на планетата Земја во него, соопшти денеска Кралската шведска академија на науки.

Наградата им е врачена на Џејмс Пиблс, за „теоретски откритија во физичката космологија“ и на Мајкл Мејџор и Дидије Келоз, за „откритие на егзопланета која кружи околу ѕвезда од соларен тип“, пренесува Вашингтон пост.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...