Во текот на денешниот ден се очекува од Атина да биде испратена вербална нота, со која Грција ќе информира дека го ратификувала Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО. Како што вчера информираше грчкиот заменик министер за надворешни работи, Јоргос Катругалос, со тоа ќе почнат да течат роковите за воведување на новото уставно име на сите меѓународни форуми, во сите меѓународни организации, во билатералните односи, но и внатрешно.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...