Поранешниот тренер на Милан, Џенаро Гатузо, ќе го предводи Наполи, од каде што претходно беше отпуштен Карло Анчелоти. Гатузо ќе потпише шестмесечен договор со наполитанците со опција да се обновува за една сезона – во случај на влез во Лигата на шампионите, пренесува „Скај спорт Италија“.

До крајот на тековната сезона, 41-годишниот специјалист ќе заработи 1,5 милион евра, а во следната – 3 милиони. Тој претходно одби понуди од Фиорентина, Џенова и Сампдорија.

Наполи под водство на Анчелоти избори учество во плејофот од Лигата на шампионите. По 15 кола, клубот го зазема 7. место во Серија А.

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...