Одлуката мундијалот во 2022 да му се додели на Катар беше прилично изненадувачка, и за многу кратко време почнаа да се шират гласини за нечесни игри при доделувањето на организацијата.

Легендарниот Платини од 2007 до 2015 година беше претседател на Европската фудбалска асоцијација УЕФА , но од оваа функција мораше да се повлече по одлуката на Етичкиот комитет на ФИФА поради вмешаност во бројни корупциски афери. Афери од која најголема е токму онаа поврзана со доделувањето на организацијата на Мундијалот на Катар.

Од 24 членови на Извршниот Одбор на ФИФА кои ја донесоа одлуката Катар да биде домаќин на СП 2022, дури 16 од нив се суспендирани, тргнати од функцијата или се уште се под истрага.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...