САД во Оманскиот залив, каде што вчера беша торпедирани два нафтени танкера, испрати ракетен разорувач.

„Нема да трпиме ничие мешање и активности насочени против американската војска“, се наведува во соопштението од американската Централна команда (ЦЕНТКОМ).

Од командата додаваат дека војна со Иран не е во согласност со стратешките интереси на САД и целокупната светска заедница, но оти и покрај тоа, САД ќе ја заштитуваат слободната пловидба и трговијата во регионот.

САД тврдат дека зад вчерашниот инцидент стои власта во Иран.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...