Националната кинеска агенција за вселенски истражувања (ЦНСА) објави снимка од слетувањето на лунарната сонда на темната страна на Месечината.

Станува збор за првото „меко“ слетување на страната на нашиот природен сателит која што не е видлива од нашата планета.

Кинескиот модул за истражување на темната страна на Месечината слета на површината на ова небесно тело на 3 јануари, а беше лансирана на 7 декември од космодромот Сичан.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...