Руски патнички авион, Ербас А320, принудно слета во поле недалеку од аеродромот Жуковски, неколку минути по полетувањето, откако во неговиот мотор влета јато птици.

Во инцидентот се повредени 23 лица, меѓу кои и девет деца. Авионот лета на релација Москва – Симферопол, а во него имало 234 патници.

Странските медиуми пренесуваат дека моментално патниците се во полето со пченка и чекаат евакуација.

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...