Бразилската агенција за вселенски истражувања соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година. Податоците излегуваат на виделина само една недела откако претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, го отпушти од работа директорот на Агенцијата заради објавување на податоци.

Димот од големите пожари што и во моментов ја пустошат амазонија во текот на вчерашниот ден достигнаа и до Сао Пауло доведувајќи до замрачување на милионскиот град.


Пожарите во Амазон најчесто се случуваат за време на сушните месеци, но и намерно се подметнуваат заради бесправно сечења на стеблата после пожарот.

 

 

 

Loading...

Shpërndaj me

Loading...