Дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк е прогласен за најдобар фудбалер на Европа за минатата сезона во избор на УЕФА. Холанѓанецот победи пред асовите на Јувентус, Кристијано Роналдо и на Барселона, Лионел Меси. Во гласањето учествуваа 80 тренери на клубови учесници во Лигата на Шампионите и Лига Европа, како и 55 новинари од земји членки на ЕУ.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...