Британската влада е подготвена преговорите околу новиот предлог-договор да ги заврши до крај на оваа недела, објавува порталот „Спектејтор“, наведувајќи дека ирскиот премиер, Лео Варадкар, не се согласува на повторни преговори.

Повикувајќи се на извори од премиерскиот кабинет во Лондон, порталот пишува дека францускиот претседател, Емануел Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел, веројатно нема да поттикнат преговори на ниво на ЕУ, во врска со понудата на Британија, сѐ додека Ирска не биде подготвена повторно да преговара.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...