Денешната средба помеѓу лидерите на Самоопределување и на Демократскиот сојуз на Косово, Албин Курти и Иса Мустафа,  која траеше повеќе од три часа, заврши без договор. Утре се очекува нова средба.

Извори од двете партии велат дека ДСК прифатил договор со Самоопределување, со што ќе има шест министерства, додека Самоопределување четири.

Ова е поради тоа што Курти не попуштил за функцијата спикер на Собранието, каде должноста веќе ја врши Глаук Коњуфца.

Исто така, се известува дека Курти одлучил да ја жртвува Розета Хајдари како министерка поставена од него да управува со Министерството за економија и трговија. Оваа институција ќе премине кај ДСК.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...