Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја започнува европска турнеја во рамките на која ќе посети пет земји. Посетата, според претставници на американската администрација, ќе биде фокусирана врзрастечкото влијание на Русија и Кина во Централна Европа. Помпео денеска е во Унгарија, а потоа ќе ги посети Словачка и Полска. Тој треба да ја заврши турнејата со посета на Брисел и Рејкјавик, Исланд, на 15 февруари.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...