Најдобрата македонската тенисерка, Лина Ѓорчевска утре ќе го игра првиот дуел на турнирот „Австралија Опен“ каде силите ќе ги одмери со Саша Викери од Америка во рамките на предквалификациските дуели. Викери е на 137-мата позиција на ВТА листата, додека во 2014 година беше елиминирана во првиот круг. За пласман во главната фаза во Мелбурн, Ѓорчевска треба да помине три предквалификациски рунди. Лани таа загуби во првото коло.

 

Shpërndaj me