Me eliminimin e mbrëmshëm të Schalke 04, ka vazhduar seria negative e skuadrave të Bundesligës në Europa League. Skuadrat gjermane që nga viti 2010 nuk kanë luajtur në ½ finalen e Europa League. Këtë fundjavë nga garat evropiane u larguan edhe dy skuadrat e mëdha Bayern Munich dhe Borussia Dortmund. Kështu Gjermania për herë të parë pas plotë 12 viteve nuk kanë përfaqësues në ½ finalet e Kupave të UEFA-së.

Shpërndaj me