Policia turke ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës për t’i shpërndarë protestuesit që demonstruan në juglindje të Turqisë.Protestat janë organizuar për të shprehur pakënaqësinë për largimin e tre kryebashkiakëve kurdë, një muaj pas zgjedhjes së tyre nga elektorati, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.Ankaraja ka zëvendësuar kryebashkiakët nga Partia Demokratike pro-kurde me zyrtarë të tjerë të Qeverisë.Gjithashtu autoritetet turke kanë arrestuar më shumë se 400 persona nën dyshimin se janë militantë, veprim ky që është kritikuar ashpër nga partitë opozitare.

Loading...

Shpërndaj me

Loading...